Nyhetsbrev december 2021, för boende i brf Karteschen 9

25 January 2022

Nyhetsbrev december 2021, för boende i brf Karteschen 9

 

Hej alla! Här är en liten uppdatering från styrelsen.

 

Allmänt

Det lackar mot jul och stans mörker skingras så smått av adventsstjärnor och ljusslingor som tänds i fönster och på balkonger. Vintern börjar också ta sitt grepp över staden med höga energipriser som följd vilket drabbar vår förening.


Tyvärr kan vi inte lägga pandemin bakom oss ännu med de nya varianter som dyker upp. Vi tror dock att alla nu har fått sitt grundskydd av vaccin och kanske även en tredje dos så förhoppningsfullt blir de allmänna restriktionerna är relativt begränsade.


Fastigheten

Det stora som hänt är nog att vi fått en modern sophantering som led i våra miljöansträngningar.


I höst har vi också snyggat till utomhus och beskurit buskar och träd.


Vi undersöker nu möjligheterna att installera bergvärme i fastigheten, för att spara energi och nå en högre nivå i energideklarationen. Det kan ta lite tid att utreda och vi måste vara försiktiga så vi inte borrar ner i tunnelbanan under oss.


I övrigt så arbetar vi efter vår underhållsplan och betar av projekt efter projekt.


Hemsida

Hemsidan är nu klar: brfkarteschen9.se. Den är viktig som informationskälla för både våra medlemmar, intresserade köpare av lägenheter och för mäklarna men också för att korrekt kunna presentera vår fina Förening på bästa sätt.

 

Övrigt

Föreningens ekonomi är fortsatt stark och vi kan ju glädjas åt att värdet på våra lägenheter har ökat rejält.

Vi önskar er alla en trevlig jul och nyårshelg! 

    Styrelsen i brf Karteschen 9 🔔🔔